czwartek, 4 maja 2017

Chleb na zaczynie poolish

Dziś czwartek. Pamiętacie o "drożdżowych czwartkach"? 
Dziś mam dla was przepis na pyszny chlebek na zaczynie poolish. 
Pierwszy raz ten chleb zrobiłam parę miesięcy temu po obejrzeniu programu "Bake off, ale ciacho!", gdzie uczestnicy mieli za zadanie upiec właśnie taki chleb. 
Mój wyszedł całkiem smaczny, ale wtedy chyba za krótko go "gniotłam", bo był twardawy. Ten natomiast udał się zdecydowanie dużo lepiej! Widocznie musiałam nabrać wprawy. Chrupiąca skórka na zewnątrz i miękki w środku! Poezja! 
Nic nie smakuje tak jak domowy chleb! Zapach chleba unoszący się w domu podczas pieczenia to miód dla duszy i ciała.
U mnie w domu specjalistą od wypieku chleba jest tata - robi ten na zakwasie. 
Mistrz chleba na zakwasie może (i jest) być tylko jeden, więc ja poszłam w stronę drożdżową.
Nie do zastąpienia jest chleb przygotowany w domu a ten z supermarketu. 
Jak człowiek się dowie i w końcu sobie uświadomi jak powstaje takie pieczywo w tych wszystkich supermarketach, że jest ODMRAŻANE a nie PIECZONE, to aż się odechciewa go jeść! Sama już dawno nie "trawię" takiego pieczywa i półki omijam szerokim łukiem. Jeśli już to chleb z okolicznej piekarni, gdzie pieką prawdziwy chleb a nie odmrażane gąbki. 
Taki chlebek ze sklepu to podstępny oszust! Wybieramy go, bo cieszy oko i ładnie wygląda - ale to znikome. Już następnego dnia, gdy chcemy zjeść pyszną kanapkę ten się kruszy i rozwala. W popularnych sklepach "chlebek prosto z pieca" wypiekany jest ze specjalnej mrożonej masy, która czeka na swój czas ponad PÓŁ ROKU w magazynie! 
Dlatego warto upiec chleb w domu samemu! Wiemy CO w nim jest i JAK zostało zrobione! Warto poświęcić trochę czasu na zrobienie chleba samemu, bo to tylko wyjdzie nam na zdrowie! 
                                  A ty, jesteś za domowym czy sklepowym chlebem? 


Zapraszam po przepis i udanego pieczenia! :)




Składniki na chleb 
200 g zaczynu Poolish* (niżej postu przepis)
ok. 500 g mąki pszennej typ 750
250 ml wody
1  łyżka  miodu 
1  soli
20g świeżych drożdży
Dodatkowo:
odrobina oleju do wysmarowania miski
mąka do podsypania koszyka i łopaty
Zaczyn Poolish 
1 szklanka letniej wody 
1/2 łyżeczki suchych drożdży
1 szklanka mąki chlebowej 
2 łyżki mąki razowej
2 łyżki mąki żytniej
Wszystkie składniki wymieszaj np. w słoiku i odstaw na 12h do lodówki. 
drożdżowe cudo! 

Wymieszaj wszystkie składniki na chleb - wraz z zaczynem. Mąkę dodawaj do ciasta stopniowo - być może całej nie wykorzystasz, a gdy będzie za dużo chleb będzie zbity. Wyrabiaj ciasto, początkowo kilka minut w mikserze końcówką - hakiem - do wyrabiania ciasta. Będzie łatwiej wyrabiać.  
Później wyrobione ciasto przełóż na stolnice i wyrabiaj rękoma, ugniataj, rzucaj. Rób wszystko, by gluten Pamiętaj, że chleb lubi ciepło rąk, dlatego trzeba go wyrabiać dość długo. Jest to dość żmudna praca fizycznie, ale umówmy się, że już cześć treningów na siłowni będzie zaliczone! :D
Możesz zrobić test, by sprawdzić czy ciasto jest dostatecznie wyrobione. Rozciągnij małą kulkę ciasta między palcami - jeśli powstaje z niego cienka warstwa, oznacza to, że wytworzyły się w nim wiązania glutenowe i chleb będzie sprężysty. Jeśli ciasto podczas rozciągania się rwie, musisz wyrabiać je do skutku.  
W tym momencie weź garnek - tak duży by ciasto się w nim zmieściło - i podgrzej pusty garnek na palniku. Nie na zbyt dużym ogniu, żeby się nie spalił. 
Wyrobione ciasto zostaw na stolnicy i przykryj podgrzanym garnkiem - dnem do góry.  Pozostaw ciasto do wyrastania do podwojenia objętości. 
Jak sprawdzić czy już wyrosło?
Dotykając ciasta mocno palcem, jeśli wgłębienie po palcu szybko wraca do poprzedniego stanu, to znaczy, że ciasto jest dostatecznie wyrośnięte, jeśli wgłębienie po palcu pozostaje - powinno jeszcze rosnąć.
Następnie zagnieć ciasto jeszcze parę razy. Teraz, jeśli posiadasz koszyczek do wypieku chleba naturalnie go wykorzystaj a jeśli nie uformuj dowolny kształt. 
Jeśli nie posiadasz koszyczka połóż bochenek na blaszce wyłożoną papierem do pieczenia. Przykryj ściereczką i pozwól mu jeszcze trochę wyrosnąć przed pieczeniem.



Rozgrzej piekarnik z żaroodpornym naczyniem z wodą w środku do ok. 240 stopni. 
Możesz naciąć ciasto. Po 15 minutach obniż temperaturę w piekarniku do 200 stopni. Piecz kolejne 30 minut. Sprawdź, czy chleb jest upieczony - postukaj w niego od spodu, jeśli wydaje głuchy dźwięk, jest gotowy. 
Wystudź chleb na kratce.
*poleca się podawać dużą pajdę z domowym masłem 

*Jeśli nie macie świeżych drożdży możecie użyć suchych. 
7g suchych odpowiada 25g świeżych - wystarczy tylko sobie przeliczyć ile właściwie nam potrzeba. :)



Smacznego! 
Piszcie jak podoba się przepis i dajcie znać jak zrobicie swój własny. domowy chlebek! :)

5 komentarzy:

Edyta Mój kawałek podłogi pisze...

Ale pięknie wyrósł! Z pewnością jest niesamowicie smaczny :)

Unknown pisze...

Domowy, zawsze wolę domowy. Niektórych gotowych to tak się boję...:)

Kami pisze...

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem upieczenia własnego chleba. Bardzo dużo czytałem o zaczynach. Mają duży wpływ na poźniejszy wypiek i do dzisiaj nie wiem od czego zacząć :D

wikazet pisze...

Pieczywo domowe jest przepyszne! nouw.com/just_wiktoria

Unknown pisze...

kiedyś non stop robiłam własny chlebek, a potem się rozleniwiłam i kupuję :D czas to chyba zmienić znowu :)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia